V úterý 14. května se v areálu Základní školy Elišky Krásnohorské v Ústí nad Labem uskutečnil již 20. ročník Speciální hasičské olympiády pro osoby se zdravotním postižením. Jubilejní ročník vyhrál tým z SDH Všebořice, tedy tým jednoho ze zakladatelů akce.

Akce byla zahájena za přítomnosti vzácných hostů z Magistrátu města Ústí nad Labem, krajského úřadu Ústeckého kraje, ředitel ZŠ El. Krásnohorské Martin Alinč, starosta městského obvodu Severní Terasa Jaroslav Šimanovský, ředitel HZS Ústeckého kraje Roman Vyskočil, starosta OSH Ústí nad Labem Tomáš Mikšovský, starosta KSH Ústeckého kraje Jiří Henc.

Za celkem příznivého počasí zde soutěžilo 11 šestičlenných týmů bez věkového omezení - Speciální ZŠ, MŠ a PŠ Pod Parkem Ústí nad Labem (2 týmy), sociální centrum Cesta do světa Děčín, DOZP Všebořice, Domácnost dětí DOZP Všebořice, Helias Ústí nad Labem o.p.s., SDH Všebořice, DOZP Severní Terasa Ústí nad Labem, DOZP Háj u Duchcova a Nová Ves, Domov sociálních služeb Litvínov, DOZP Brtníky.

Na programu bylo šest disciplín − štafeta 6x30 metrů, útok, hasičský kuželník + uzle + základy topografie, požární ochrana, první pomoc a hasicí prostředky. Téměř všechny probíhaly najednou,  družstva obcházela jednotlivá stanoviště a postupně plnila úkoly dovednostní i znalostní. Elán, nadšení a emoce soutěžících byly dech beroucí!

V konečném hodnocení zvítězil SDH Všebořice, který si také odvezl putovní pohár, druhý byl tým DSS Litvínov  a pak družstvo z DOZP Háj u Duchcova a Nová Ves. SDH Všebořice za posledních 10 let zvítězil již po čtvrté (DSS bral prvenství třikrát)

„Speciálce“ dali před 20 lety vzniknout starosta OSH Ústí nad Labem Pavel Doubrava a zaměstnanec DOZP Všebořice a starosta SDH Všebořice při DOZP  Pavel Soukup. Jak sám říká: „Přijeli jsme se s klienty podívat na hasičskou soutěž pro mateřské školy Plamínek na Mírovém náměstí a je to tak nadchlo, že sami přišli s prosbou, abychom něco podobného  připravili i pro ně. A už jsme tu podvacáté.“

První ročníky se konaly na stadionu mládeže a v Chabařovicích, ale posledních 10 let je domovem „speciálky“ právě areál ústecké Základní školy El. Krásnohorské. Její organizační duší se stala dcera P. Doubravy, Martina Crháková, zástupkyně ředitele této základní školy, dobrovolná hasička, členka Ústřední odborné rady mládeže SH ČMS.

Akce je mezi závodníky velmi oblíbená, a to i přes to, že se před lety snížil počet startujících družstev. To je dle další organizátorky Venduly Veselé dáno tím, že „doba se mění, klienti hodně pracují v různých dílnách, nebo žijí samostatně, tak se jich tolik neschází.“

Nutno dodat, že SDH Všebořice při DOZP Všebořice v roce 2016 obdržel za svoji činnost a za Speciální hasičskou olympiádu Zlatý záchranářský kříž předávaný prezidentem republiky.

FOTOGALERIE

3. místo

2. místo

1. místo