Mladý železný hasič v Lukách nad Jihlavou

Téměř šedesát mladých hasičů ve věku od 2 do 11 let se v sobotu 23. března 2019 dopoledne pustilo na trať prvního ročníku dětské podoby závodu TFA – Nejsilnější hasič přežije, kterou připravili místní dobrovolní hasiči v místní sokolovně.

Soutěžilo se ve čtyřech věkových kategoriích, a to ročník 2014 a mladší, ročník 2013 a 2012, ročník 2011 a 2010 a ročníky 2009 a 2008.

Všichni soutěžící museli překonat 70 cm vysokou bariéru, přenést dva kanystry s vodou, roztáhnout 2 hadice C s proudnicemi, přemístit pneumatiku, prolézt tunelem a přesunout 13 kg vážící figurínu. Závodili ve sportovním ustrojení, s tříkilovou zátěží na zádech a v helmách. Všichni soutěžící tuto trať zvládli celou a všichni se tedy stali železnými hasiči.

V nejmladší kategorii zvítězila Tereza Möhwaldová z SDH Vladislav, v kategorii 2013 a 2012 zvítězil Jakub Kovář z místního SDH Luka nad Jihlavou, v kategorii 2011 a 2010 zvítězil Petr Nevrkla z SDH Bedřichov a v kategorii nejstarších ročníků 2009 a 2008 zvítězila Julie Němečková z SDH Mrákotín.
Perličkou soutěže před vyhlášením výsledků byla výzva, aby vedoucí jednotlivých oddílů překonali stejnou trasu jako děti. Děti povzbuzovaly, tleskaly a vedoucí tak rovněž poměřili své síly.

Soutěž organizovaná zdejším sborem dobrovolných hasičů byla první podobnou soutěží pro děti do 11 let v okrese. Po úspěšné premiéře už organizátoři myslí na druhý ročník Železného mladého hasiče v Lukách nad Jihlavou. Zimní období mladí hasiči většinou tráví v hasičárnách, proto takového soutěže jsou i důvodem k intenzivnější činnosti a příjemným zpestřením před začátkem nové sezóny ve venkovních prostorách. Důležité je, že všichni mladí hasiči si rozhýbali těla a užili si celý závod.

Nadšení ze soutěže byli jak sami závodníci, tak i jejich doprovod. Všichni fandili všem, což byl pro nás organizátory naprosto nový zážitek.

Zorganizovat soutěž pro téměř 60 dětí bylo náročné, ale pohled na šťastné děti při předávání medailí a pohárů byl naprosto dobíjející a motivující.