Ve dnech 8. až 11. srpna proběhl již 42. ročník Poháru Pribaltika. Své síly zde každoročně poměřují státy z Pobaltí – Estonsko, Lotyšsko a Litva – a to v kategorii mužů (kde závodí i reprezentanti Polska), dorostenců a dorostenek. Pořádáním tohoto závodu se ujímá vždy některý z těchto států. Letos to bylo Lotyšsko. Pozvání hostitele přijaly ještě další dva státy – Bělorusko a Česká republika, a to v obou dorosteneckých kategoriích.

Čeští dorostenci a dorostenky změřily síly s ostatními závodníky ve čtyřech disciplínách – běhu na 100 metrů s překážkami, požárních útocích, výstupu na cvičnou věž a ve štafetě 4x100 metrů. Jelikož v letošním roce se koná i MS v dorostenecké kategorii, na tento mezinárodní závod se vydaly „B“ týmy dorostenecké reprezentace.

První disciplínou byl běh na 100 metrů s překážkami. Naši reprezentanti zde povětšinou potvrdili svou formu. Patrik Linhart ovládl kategorii staršího dorostu, Petr Zetek i přes zranění ve druhém pokusu skončil třetí. Ve středním dorostu se za Běloruským závodníkem umístili druhý Martin Holčák, třetí Jan Nový a čtvrtý Maxim Rokosz. Zabodovala i děvčata – Lucie Macháňová skončila ve starší kategorii druhá, hned za ní se umístila Michaela Jandová. Mezi středními dorostenkami zabodovala Štěpánka Horská, která předvedla nejrychlejší český dívčí výkon, a s časem 17.81 a skončila třetí ve své kategorii.

V požárních útocích oba dva týmy potvrdili svou kvalitu a zvítězily – dorostenci s časem 22.57 s., a dorostenky předčily i chlapce, když svůj pokus zaběhly o setinu sekundy rychleji – za 22.56 s. Česká republika měla i své zástupce mezi rozhodčími – Tomáš Lefner se ujal pozice hlavního rozhodčího a Květoslav Filip se stal rozhodčím disciplíny právě při požárních útocích.

Druhý den začal výstupem na cvičnou věž. V této disciplíně dominovali závodníci s Běloruska, kterým se snažili vyrovnat naši závodníci a reprezentanti domácího výběru. Mezi nejlepší závodníky ve svých kategoriích se nakonec probojovali dva Češi – Maxim Rokosz i Štěpánka Horská skončili ve střední kategorii shodně na třetím místě.

Poslední disciplínou byla štafeta 4x100 metrů. Ta se zdála být největším otazníkem české výpravy.

„Ukázalo se, že síla našich reprezentantů není jen v individuálních schopnostech, ale především v kolektivním duchu týmu. Když se jednomu něco nepodaří, jiný jej zaskočí. Ukázkou této síly byl výkon Radima Knotka, který na štafetě 4 × 100 m musel zaskočit za zraněného kolegu. Nikdy předtím čtvrtý úsek štafety, kde se na reprezentační úrovni hasí, neabsolvoval. Obrazně řešeno hasicí přístroj nedržel v ruce. Před závodem absolvoval krátkou instruktáž a svůj úsek zvládl bravurně. Celý tým stál za ním a on se se vzniklou situací vypořádal skvěle,“ popisoval problém dorosteneckého týmu Jan Peterek, vedoucí družstva chlapců. I přes to nakonec dorostenci na štafetě skončili třetí. Rychleji své štafety zaběhli Bělorusové a Lotyši. Děvčata v této disciplíně skončila na druhém místě za Běloruskem.

Ještě týž den proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků s kulturním centru města Války. V průběhu večera na pódium vystoupali nejen čeští závodníci, ale i jejich trenéři: Marcel Dal, Karel Ryl i Petr Pustelník. Kromě toho se ocenění dostalo i Tomáši Lefnerovi za jeho ochotu podílet se na zdárném průběhu soutěže.

Zanedlouho po skončení vyhlášení nabrala česká výprava směr Riga. Další den zde podnikla dva výlety: Nejprve obhlídku Baltského moře. Na pláži strávili celé dopoledne. Poté se přesunuli do hlavního města, nejprve na oběd, posléze na prohlídku historického centra. Pak už celou výpravu čekala jen noční cesta zpět do Česka.

„Lotyšsko mě velmi mile překvapilo a s celou reprezentací jsme si to maximálně užili. Byli jsme dobrý kolektiv a všichni jsme se navzájem podporovali. I přes velké horko jsme se snažili dosáhnout, co nejlepších výkonů. Velkou radost nám udělalo vítězství v požárním útoku, ve kterém jsme porazili i dorostenky z Běloruska. Ochutnali jsme spoustu zajímavých lotyšských jídel, udělali si procházku po Rize a nakonec jsme se vykoupali v Baltském moři, které bylo překvapivě příjemně osvěžující. Cesta byla sice nekonečně dlouhá, ale stálo to za to,“ shrnula Anežka Švrčková, členka výběru dorostenek.

„Děkujeme Vedení SH ČMS a kamarádům z Lotyšska za možnost se soutěže o Pohár Pribaltiky zúčastnit. Lotyšská strana se o nás starala skvěle. Závody ukázaly, že naše mládež je schopna v mezinárodní konkurenci uspět, i když nepostavíme nejsilnější týmy. Děvčata i chlapci předvedli krásné výkony, i když zejména v mladší kategorii nás čeká ještě mnoho práce je potěšující, že např. u dorostenců již bylo patrné především na věži, že se velmi zlepšují“ řekl Jan Peterek.

„Taková setkání mají však i jiný význam, než sportovní. Když vidíte mládež z Běloruska, Lotyšska, Česka a podobně, jak spolu hrají volejbal, baví se a smějí se, jsou schopni si spolu povídat, zjistíte, že to není jen o sportu, ale i o dalších důležitých hodnotách, přátelství, spolupráci, komunikaci. Přátelé spolu neválčí, nejsou na sebe zlí, respektují se. I proto to vše má smysl,“ dodal Peterek.