Na XXII. Mezinárodní soutěži hasičské mládeže v klasických disciplínách CTIF  ve švýcarském Martigny je dobojováno. Ve čtvrtek 18. 7. 2019 proběhl hlavní závod, v němž startovalo 52 družstev z 23 států. Českou republiku zastupovaly 4 týmy - děvčata ze Sboru dobrovolných hasičů Písková Lhota, SDH Raškovice a chlapci z SDH Bludov a SDH Písková Lhota.

Naše týmy vstupovaly na stadion, kde byla skvělá atmosféra vytvořená také desítkami českých fanoušků. Nejprve na dráhu nastoupily obhájkyně zlata z poslední olympiády, děvčata z Pískové Lhoty (Středočeský kraj). Požární útok zvládly bez chybičky v čase 48,47 s, který je zařadil na průběžné druhé místo. Pokračovaly štafetou CTIF rozdělenou do devíti úseků. Na časomíře svítil čas 67,54 s. Na celkové zlato chybělo 13 setin sekundy! Mají tedy stříbro v kategorii děvčat!

Dalším českým týmem na startu byli chlapci z Bludova (Olomoucký kraj), kteří předvedli perfektní útok (45,26 s) a štafetu v super čase 62,45 s. Tady však drobná chybička zmařila naději na umístění na stupních nejvyšších a berou 9. místo.

Jako třetí z našich běžela děvčata z Raškovic (Moravskoslezský kraj), která předvedla své nejlepší výkony. Bezchybné pokusy v pěkných časech 49,56 s za ú tok a 71,83 s za štafetu vystačila na báječné 6. místo.

V závěru soutěže přišli na řadu chlapci z Pískové Lhoty. V obou disciplínách měli perfektní časy, ale chybičky je stály bednu. Neodvezou si medaile (12. místo), ale mohou být hrdí na štafetu z říše snů, nejrychlejší čas  61,77 s!

Mezinárodní technický výbor pro prevenci a hašení požárů  (CTIF) byl založen v Paříži v roce 1900 za účelem podpory spolupráce mezi hasiči v oblasti požární ochrany a záchranářství po celém světě. Vedle odborné spolupráce, pořádá CTIF tato setkání mládeže, která mají svoji sportovní část a volnočasovou. Ta patří táborové olympiádě, společným výletům nebo tanečním večerům, představování národů a jejich tradic.

Děti tak absolvovaly výlet do podzemního jezera St. Leonard do nejvýše položené ZOO v Evropě. Čtvrteční odpoledne patřilo táborové olympiádě, která čítala na 60 zábavných disciplín. Pátek večer patří kulturním vystoupením a sobota výstavě národů, na níž týmy představí své země, jejich tradice, zajímavosti, národní pochutiny atd.

FOTOGALERIE