Dne 26. května 2019 se na fotbalovém hřišti ve Vonoklasech uskutečnil první (a jistě ne poslední) ročník soutěže Solopiské šedesátky – jak název napovídá, jednalo se o soutěž pro mladé hasiče v disciplíně běh na 60m s překážkami. O vítězství se utkaly všechny věkové kategorie – přípravka, mladší i starší. Soutěž byla uspořádána jako reakci na nedostatek soutěží v této disciplíně pro děti z našeho okresu. Nápad uspořádat soutěž však je pouze prvním, nejjednodušším krokem. Nápad však za svůj přijala úžasná parta hasičů z SDH Solopisky. Sbor, který nepatří k největším počtem členů, ale ve kterém již několik let patří požární sport k oblíbené činnosti, a to ve všech kategoriích – však také sportovci z tohoto sboru objíždějí soutěže v širokém okolí a mohou se pochlubit i účastí na krajských kolech.

A tak jsme společně začali pracovat na tom, abychom mohli přivítat dětské sportovce právě ve Vonoklasech, kde nám vyšli vstříc místní fotbalisté, kteří poskytli plochu svého fotbalového hřiště. Soutěž nakonec podpořila i samotná obec Vonoklasy, jejíž starosta přivítal účastníky na dopoledním nástupu. Podařilo se získat i několik sponzorů z řad místních občanů a firem, což určitě není činnost snadná, zejména pro soutěž, která začíná a není prozatím známá mezi veřejností.

Ale nakonec se vše povedlo a my mohli přivítat nadšené dětské závodníky odhodlané utkat se o poháry pro vítěze. A byli jsme překvapení – protože v našem okrese tato disciplína je spíše okrajová, očekávali jsme menší množství dětí. Těch se však přihlásilo téměř sto, a to nejen z našeho okresu. A přijely i sbory, kde šedesátky rozhodně nemají dlouholetou tradici – některé děti dokonce na závodech běžely svou první šedesátku vůbec. A pokud někdo dorazil zcela bez vybavení, tak si prostě a jednoduše mohl vše potřebné vypůjčit. To už se na našem okrese stalo hezkou tradicí, že si takto pomáháme. Velký zájem ukázal jediné – po soutěžích je hlad a důvodem, proč se šedesátky neběhají, je ten, že zkrátka těchto soutěží u nás bylo málo. A jak to dopadlo? Samozřejmě někdo vyhrál a někdo se umístil hůře, ale o to vůbec nešlo. Šlo především o to, že se téměř stovka dětí a jejich vedoucí pobavili, mnohé děti si zkusily něco zcela nového a dle ohlasů víme, že určitě musíme v šedesátkách pokračovat. Je zájem!

Na soutěži měla také premiéru nová okresní časomíra. Až doposud jsme naše soutěže měřili buď pomocí stopek, což v dnešní době prostě není zrovna modern, případně jsme si časomíru museli vypůjčit. Nyní již máme svoji – a protože časomíry běžně prodávané byly mimo naše finanční možnosti, vymysleli a vyrobili jsme si zkrátka svou vlastní. A ta při své premiéře obstála na jedničku. Ještě nás čekají drobné úpravy a především pořízení terčů, abychom mohli pořádat také soutěže v požárním útoku, ale již dnes můžeme hovořit o velkém pokroku.

Závěrem bych rád poděkoval kolektivu SDH Solopisky, všem sponzorům, ale také všem účastníkům za krásný den s požárním sportem. A slibuji, že to určitě nebyly poslední šedesátky. A v příštím roce, pokud vše bude klapat, bychom rádi přidali take soutěže pro dorostence a dospělé.

J. Myslín