Jakkoli by se mohlo zdát, že současná doba nepřeje různým sportovním aktivitám, pro mladé hasiče a jejich trenéry se naopak tato situace stala výzvou, aby hledali nové možnosti a příležitosti, jak udržet energii a motivaci mezi dětmi pro trénování i během nouzového stavu. Prozatím nemají možnost zhodnotit své úsilí na dráze v jednotlivcích, štafetách, ani na útocích, ale všichni společně doufají, že na jaře se zadaří a nějaké závody se budou moct uskutečnit.

„V Bludově jsme zvolili letošní zimní přípravu formou online tréninků. Děti jsme rozdělili do sedmi skupinek a každá dostala svého trenéra z řad dorostenek, dorostenců a mužů. Ti nejen, že předávají zkušenosti novým nadějím, ale zpestřují si tím i svoji zimní přípravu,“ říká Martin Sobotka, trenér sportovního oddílu z SDH Bludov. V SDH Zliv postupovali podobným způsobem a celkový počet 70 dětí ve věku 3 až 18 let rozdělili na přípravku, mladší a starší dorost. Starší dorost vykonává pravidelná cvičení ve formě dance workoutu, posilování či cardia a HIIT tréninků, přičemž nemusí tuto aktivitu vykonávat v předem stanovený čas, ale mají na ni například 2 dny a následně zasílají fotky či videa. „Mimo tyto aktivity se děti snažíme držet ve formě i různými výzvami v podobě "týden bez sladkostí", "den bez pečiva", "dneska pijeme pouze vodu", říká trenérka Markéta Tischlerová. Mladší dorost a přípravka mají program o něco jednodušší, neboť se věnují cvičení pouze částečně a ve zbytku doma procvičují značky, uzle, jak správně startovat, apod. Vše je tudíž hodně závislé na tom, jak moc jsou rodiče doma schopní a ochotní se těmto činnostem věnovat, potažmo se je učit. „V tomto ohledu jsou velmi užitečné paní učitelky z mateřské školky, neboť byly ochotné v tomto výjimečném režimu zařadit značky a hasičské činnosti i do činností ve školce (jedna třída je totiž skoro výlučné hasičská), čehož si nesmírně vážíme“, dodává Markéta.

V SDH Jáchymov už v říjnu vytvořili samostatnou skupinu na facebooku do které trenéři zasílají pravidelně tréninkový plán. „Vždy při uvolnění se všichni sešli v klubovně po šesti v rouškách a vše, co měly děti v tréninku, jsme v připraveném časově měřeném kolečku zkontrolovali. Při samostatných trénincích posílají fotky, super bylo a je, že někdy např. při posilovacích cvičení, bězích se zapojovali a zapojují také rodiče“, vysvětluje Anna Plačková, trenérka z SDH Jáchymov. Za splněné úkoly dostávají body do bodovací tabulky a v červnu na konci ročníku obdrží odměnu dle pořadí – získaných bodů.

Originální aktivitou před Vánocemi zaujala nejenom na sociálních sítích i SDH Písková Lhota. Jednalo se o virtuální Běh do Drážďan. Lucka Pohanková popsala, jak tato zajímavá akce vznikla: „Začalo to vlastně celé krátkým videem, které jsme spolu s Terkou Pavlovou a Tomášem Procházkou natočili. Ve videu jsme se naoko hádali o destinaci, kam bychom rádi vyrazili na výlet. Jelikož hádka většinou nekončí domluvou, poprosili jsme děti, aby za nás rozhodly. Nic netušící děti se poté v anketě rozhodovaly mezi Aqualandem Moravia, Lyžovačkou na Lipně, a nakonec vítěznými Vánočními trhy v Drážďanech. To ovšem ještě nevěděly, že si právě vybraly místo, kam společně, ale vlastně každý sám, poběžíme.  Pár dní nato jsme určili jasný cíl, doběhnout do Drážďan během jediného dne. Pravidla byla jednoduchá, každý se vydal na svůj vlastní běh neomezené délky. Svůj výkon poté zapsal do připravené online tabulky. Všechny kilometry se postupně sčítaly a graf nám odhaloval, kde se již na své cestě k cíli nacházíme. Náš "zájezd" vzbudil opravdu velký zájem, a to nejen u dětí, ale i u některých rodičů. Každý chtěl alespoň nějakým kilometrem pomoci a nenechat svůj tým na holičkách. Spousty z nich dokonce pokořili svůj dosavadní osobní rekord. Všichni SPOLEČNĚ jsme naběhali úžasných 222 km a zapojilo se 31 z nás!“

Zpětná vazba od rodičů i od dětí je ve všech sborech pozitivní, všichni oceňují úsilí, nadšení a atmosféru, kterou se všichni pro děti v oddílech snaží vytvořit. Markéta z SDH Zliv připojila i zajímavý postřeh, kterou byla SMS od dědečka jednoho z dětí, který napsal: "Prosím, až příště bude hlídat vnuka, zařaďte na program kliky. Mě ty vaše taneční kreace nejdou a babička se nám směje. V klicích mladého určitě hravě porazím."

Všichni společně se shodli na skutečnosti, že osobní kontakt je nenahraditelný. Na druhou stranu možná koronavir udělal pomyslné síto, které rozdělilo děti na ty, které mají o kroužek a dobrovolnou činnost opravdu zájem, a na ty, které šly na kroužek pouze "s davem" a zjistily, že to pro ně není to pravé.

Mgr. Irena Špačková (tisková mluvčí SH ČMS)