Sedmnáctiletý Dominik Svoboda z Nové Role na Karlovarsku se v lednu letošního roku zachoval velmi duchapřítomně, když zachránil třináctiletou dívku, pod kterou se probořil led.

Členem tamního sboru dobrovolných hasičů, který úspěšně reprezentuje v požárním sportu a kde se učí hasičskému řemeslu, je od svých sedmi let, a není překvapením, že jeho snem je stát se v budoucnu profesionálním hasičem.

Dominiku, před pár dny se vám podařilo vytáhnout tonoucí dívku, pod kterou se probořil led. Mohl byste popsat, co se přesně stalo?
Sedmnáctiletý Dominik Svoboda z Nové Role na Karlovarsku zachránil třináctiletou dívku, pod kterou se probořil ledS kamarády jsme hráli ten den hokej, když se tohle stalo, tak jsme se přezouvali do bot s tím, že už budeme odcházet. Já už se zvedal, už jsem chtěl jen uklidit brusle. V tu chvíli jsme slyšeli křik, a tak jsem řekl klukům, že se tam jdu podívat. A to už jsme slyšeli, jak dospělí volají o pomoc. Zavolal jsem na kámoše, ať běží za mnou a vezmou hokejku. V tu chvíli, kdy jsme běželi k místu, kde stáli lidé, volající o pomoct, tak se jeden z pánů pokoušel dívce pomoct. Při jeho váze začal led mírně praskat, a tak běžel pro nějakou tyč. V ten moment jsme už přiběhli my a já se bez váhání vydal za tou dívkou. Nejdřív jsem šel po kolenou a dále se plazil. Když už jsem byl u dívky, tak jsem jí podal hokejku a dívka, která se během naší cesty dostala na kraj díry, tak jak byla zmrzlá, tak nemohla dál - ale díky hokejce jsem jí mohl pomoct a táhnul ji ke břehu. Nejdřív jsem ji táhl a uklidňoval, a pak podal i ruku a dovedl za ostatními na pevnější povrch.

Byl někdo, kdo vám pomohl se záchranou?
Ještě, než jsme přiběhli, tak se o záchranu pokoušel jeden pán. Když jsem ji přivedl ke břehu, tak se jí ujal a dovedl s ženou k nim domů do tepla.

Jaká byla vaše první reakce? Měl jste strach?
V tu chvíli mi šlo hlavně o dívku, dostat se k ní co nejrychleji. V tu chvíli jsem si žádný strach neuvědomoval.

Jakou první pomoc jste dívce poskytli, když jste ji vytáhli?
S pánem a kamarády jsme jí sundali bundu s mikinou a boty. Já jí poskytl mikinu a pán bundu a rukavice místo bot.

Věnoval jste se někdy v minulosti výcviku záchrany osob? Věděl jste, jak se v této situaci zachovat?
Ne, nikdy nevěnoval, ale věděl jsem, jak se zachovat. Také jsem chtěl vědět sám, jak se v takové situaci zachovám.

Co byste doporučil mladým lidem, jako jste vy sám, pokud se dostanou do podobné situace?
Doporučil bych, aby zachovali klid a nezmatkovali, a hlavně spolupracovali. Jako my v této situaci. Kamarád mi na žádost podal hokejku, stál opodál, u břehu žena volala na linku 150, ale než se dovolala a řekla, co se děje, tak už se dívka se mnou plazila k ostatním, a tak jednotka nakonec pomoc nevyjela. Na kraji jsme ji společně převlékli.

Stala se vám už v minulosti podobná situace, kdy jste například byl sám v ohrožení života, nebo někdo jiný z vašeho blízkého okolí?
Asi jenom, že nám jedna kamarádka zkolabovala. Jinak si nevzpomínám na nic vážného.

 

Celý článek najdete na: http://www.adam.cz/clanek-2021020044-mlady-hasic-zachranil-divku-pod-kterou-se-propadl-led.html