Novinky z ČRDM

Nejaktuálnější informace najdete vždy na webech crdm.cz a adam.cz

 

Nominujte na Cenu Gratias Tibi od 1. ledna
Zaujal Vás v nedávné době příběh mladých lidí, kteří aktivně pomáhají měnit svět k lepšímu? Pomozte takové příběhy najít a nominujte je na Cenu Gratias Tibi 2021.
Nominovat můžete aktivní mladé lidi od věku základní školy až do 30 let, kteří se rozhodli měnit své okolí k lepšímu, pomáhat, okrašlovat, uklízet, vyvíjet, zlepšovat.
Nominovat lze přes jednoduchý on-line formulář. Uzávěrka nominací je 31. května 2021. Cenou pro vítěze je zahraniční studijní cesta.

VÍCE INFORMACÍ

 

Pozvání na online setkání k tématům vzdělávání

Česká rada dětí a mládeže je součástí Partnerství pro vzdělávání 2030+, organizací, které se spojily dohromady a společně hledají cesty, jak docílit toho, aby děti a mladí lidé nacházeli motivaci k učení, cítili se ve školách i volnočasových aktivitách bezpečně a nacházeli tam možnosti pro svou realizaci.
Partnerství se zaměřuje na dvě témata. Jsou jimi spolupráce a podpora organizací ve vzdělávání (střední článek řízení) a dobré prostředí pro vzdělávání (wellbeing). Naše mimoškolní nebo volnočasové aktivity, popřípadě aktivity našich organizací ve školách mohou vnést do vzdělávacího procesu významný otisk. Kolik jen známe ve svém okolí lidí, kteří připouštějí, že jejich profesní dráhu formovaly právě jejich organizace?

Pakliže Vás tato témata zajímají, pojďme jim společně věnovat dvě hodiny, a to v pondělí 1. února od 14 do 16 hodin.
Akce je určená pro aktivní vedoucí, učitele, ředitele škol, zástupce organizací, které připomínkovaly vzdělávací strategii 2030. Své prezentace přednesou vedoucí pracovních skupin k výše uvedeným tématům a bude zde i prostor pro diskuzi. Zpětná vazba od Vás, našich členů, je pro nás důležitým vodítkem pro naši další práci.

Zaujala vás pozvánka? Zájemci z řad členů SH ČMS se mohou přihlásit na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Obratem Vám budou zaslány další informace.

 

Výpis z 2. jednání Představenstva ČRDM

14.1.2021, 16:00-17:10

Zapsal Ondřej Šejtka + doplnění OV.

 • Úvod

Schválení programu

 • Přehled schválených usnesení per rollam za poslední období
 • Aktuální zprávy z ČRDM
  1. Aktuální situace na MŠMT

Na MŠMT byla vysoutěžena nová vedoucí oddělení, úřednice z odd. sportu. Souběžně se soutěží vedoucí odboru a rovněž pro sekci vzdělávání a mládeže.

Ministr Plaga zmiňoval vzdělávací dny ve vztahu k LT. Patrně bude opět ze strany MŠMT požadavek na realizaci těchto aktivit během letních prázdnin.

 1. Účast členů NNO v dotačních komisích

                ČRDM vznesla dotaz, zda bude možné delegovat zástupce NNO v dotačních komisích s hlasem poradním, tak jak tomu bylo doposud.

 1. Partnerství ve vzdělávání

Aktivity ČRDM ve skupině “Partnerství ve vzdělávání”. ČRDM má své zástupce ve skupinách “střední článek” a “well being”. 1. února proběhne seminář k “střednímu článku”. Budou diskutovat odborní garanti se zástupci NNO.

 1. 5 dnů dovolené

Sešla se skupina personalistů z organizací. Připraví nástřel metodiky a formulářů pro zaměstnavatele, které bychom následně šířili pro potřeby dobrovolníků. Rádi bychom během ledna vydali výstup.

 1. EYCA

Ondřej Šejtka info o připravovaném projektu EYCA.

 • Zahraničí
  1. Mezinárodní výměny

Pavel Řehák informoval o pozvání ČRDM od Africké unie do Etiopie do Addis Abbeby.

 • Různé
  1. Olympijský výbor

Český olympijský výbor vyzval NNO, aby dále nepoužíval pojem olympiáda pro soutěže, které v organizacích probíhají. Vlastimil Jura inicioval schůzku s Českým olympijským výborem.

 1. Senát/vláda

Kontaktovali jsme paní senátorku Jitku Saitlovou - místopředsedkyni Senátu, aby iniciovala setkání mezikomorová skupina NNO pracujících s dětmi a mládeží. Dříve se tato skupina scházela pod patronací paní Miluše Horské.

ČRDM přijala podnět k podpoře návrhu pracovníků s dětmi a mládeží do očkovací strategie na úroveň pedagogických pracovníků. ČRDM bude v tomto ohledu komunikovat z ministerstvem zdravotnictví.

 1. Tábory

                               Vendula Nejedlá položila dotaz k realizaci letních táborů během léta 2021. ČRDM připraví podmínky pro realizaci táborů, kterou následně nabídne ministerstvu zdravotnictví. Bližší informace však nejsou známy.