AKTUÁLNĚ Z ČRDM

Aktualizované informace z MZ ČR k postupu v případě výskytu infekce COVID-19 

  • V případě podezření na výskyt infekce COVID-19 nebo při vzniku jakýchkoliv pochybností bezodkladně informovat místně příslušnou krajskou hygienickou stanici/Hygienickou stanici hl. m. Prahy, která rozhodne o dalším postupu na základě posouzení konkrétní epidemiologické situace a místních podmínek.
  • V případě výskytu infekce COVID-19 nebo i jiného infekčního onemocnění s epidemickým výskytem rozhodne o dalším postupu místně příslušná krajská hygienická stanice/Hygienická stanice hl. m. Prahy, tj. budou uložena příslušná protiepidemická opatření.
  • Doporučuje se ověřit si aktuálnost kontaktních údajů na rodiče/jiného zákonného zástupce dítěte pro případ vzniku zdravotní indispozice u dítěte, a to z důvodu zajištění jeho možného návratu do rodiny. Proto je vhodné s touto povinností seznámit rodiče před zahájením akce.
  • Rodičům/jinému zákonnému zástupci dítěte uložit povinnost hlášení výskytu infekčního onemocnění u dítěte do 14 dnů po návratu z akce místně příslušné krajské hygienické stanici/Hygienické stanici hl. m. Prahy, na jejímž území, tj. v kraji, byla akce pořádána.
  • V okamžiku propuknutí nemoci je nezbytné izolovat všechny nemocné nebo z nákazy podezřelé osob tak, aby bylo zamezeno jejich kontaktu se zdravými osobami. Zvlášť je třeba izolovat úzké kontakty s infekčně nemocnými (například spolubydlící ubytované v bezprostředním sousedství s nemocnou osobou).
  • Z tohoto důvodu musí být prostor pro izolaci připraven k využití kdykoliv. K izolaci musí být předem vyčleněno WC s možností bezprostředního mytí rukou v tekoucí pitné vodě, dle možností teplé, a následné dezinfekce rukou za užití přípravku s plným virucidním účinkem. Bezodkladně bude proveden úklid a dezinfekce prostor, kde byl nemocný (dítě nebo jiná fyzická osoba) ubytován, nebo se pohyboval během epidemiologicky významné doby. Bude zajištěn úklid, provětrání a dezinfekce prostor, kde nemocný pobýval, včetně provětrání lůžkovin a matrací po dobu 24 hodin. Pro všechny infekčně nemocné bude vyčleněno hygienické zařízení a jídelní nádobí. Pokud nelze vyčlenit celé hygienické zařízení, bude pro nemocné (děti i dospělé) vyčleněno a označeno samostatné WC a mycí místo pro hygienu rukou po použití WC (podmínka platí i pro stanové tábory), a to včetně zajištění dezinfekce rukou.  Pokud nejsou hygienická zařízení pro jednotlivé skupiny účastníků oddělena, musí být minimálně WC a výtokové kohouty pro osobní hygienu vyčleněny a označeny zvlášť pro izolaci, osoby vykonávající epidemiologicky závažné činnosti, osoby pečující o nemocné a pro ostatní účastníky akce.
  • Pozornost se musí věnovat i ručníkům, i když ve většině případů mají děti své vlastní textilní, dle epidemiologické situace se může přistoupit k nařízení používání jednorázových ručníků, dezinfekci výtokových kohoutů a dalších kontaktních míst apod. Pro osoby vykonávající epidemiologicky závažné činnosti a potřeby izolace a ošetřovny musí být vždy ručníky jednorázové. K mytí rukou se vždy použije tekuté mýdlo v dávkovači.
  • Z ostatních zásad se nesmí zapomenout na oddělenou a bezpečnou manipulaci s čistým a použitým prádlem, důsledné dodržení požadavku na zajištění průchodu mezi lůžky (tj. dodržení vzdáleností) a na manipulaci s odpadem s důrazem na zajištění příslušných protiepidemických opatření.
  • V případě ošetřování nemocných dětí, resp. dalších osob, musí zdravotník na táboře chránit i své zdraví, a zamezit tím dalšímu šíření nákazy, tzn. měl by používat ochranné pomůcky, mít podmínky pro bezpečné mytí rukou a případnou dezinfekci rukou. Velkou pozornost si zasluhuje bezpečná manipulace s prádlem nemocného a celkově podmínky jeho ošetření.

Vybavte se na prázdniny jako praví dobrodruhové

Spojili jsme síly s prima lidmi z outdoorové speciálky pro děti Pro malé dobrodruhy, abychom pro naše organizace připravili prázdninovou akci. Jejich přístup k dětem, přírodě a dobrodružství se nám moc zalíbil. Na jednom místě se u nich malí i velcí dobrodruzi nejen vybaví od hlavy až k patě (jde o kvalitní české i severské značky), ale najdou zde i spoustu inspirace a tipů na výlety nebo vychytávek na cestování s dětmi.

Náš dobrodružný tip:

Unikátní Zápisník malého dobrodruha na výlety a opičárny. Je to cestovní deníček tištěný na míru právě pro malé dobrodruhy – výletníky. 

Hodit by se Vám mohly i Chytré seznamy ke stažení. Jsou ve formě omalovánek a děti se podle nich hravě zvládnou samy zabalit na tábor, výlet nebo dovolenou. Nakonec společně odškrtáte, že vše potřebné je v kufru. 

Ale pojďme k samotné akci:

S kódem CRDM10PMD získáte slevu 10 % na vše, co není ve slevě. Tato naše první společná akce platí do 15. 7. „Odesíláme obratem, většinu zboží máme skladem. Všem moc rádi poradíme,“ doplňuje majitelka obchodu Eva Stroupková. Vejít do obchodu můžete zde

Nový formulář k pojištění odpovědnosti za škodu

Na stránkách ČRDM najdete nový formulář Oznámení škodní události z pojištění odpovědnosti za škodu  ČRDM, speciálně upravený pro potřeby našeho pojištění. Prosíme, používejte přednostně tento formulář (pro hlášení úrazu zůstává náš upravený formulář Oznámení o úrazu ČRDM, který je též ke stažení na našich stránkách).

Sedm významných platforem ve vzdělávání podepsalo Memorandum o Partnerství pro vzdělávání 2030+

Cílem Partnerství je dlouhodobá spolupráce na zlepšování učení dětí a snižování nerovností ve vzdělávání. Signatáři Memoranda jsou Asociace krajských vzdělávacích zřízení, Asociace ředitelů základních škol ČR, ČOSIV - Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, Česká rada dětí a mládeže, Eduzměna, Národní síť Místních akčních skupin ČR a Stálá konference asociací ve vzdělávání.

Podrobnější informace najdete zde

POZVÁNKY – VNUKNUTÍ – PODNĚTY

Dejte nám vědět o svých táborech

Hlavní zpravodajská relace Televize Nova  se 23. 6. v živém vstupu „účastnila“ prvních táborových příprav. Reportér Jan Mareš zavítal na tábor Asociace turistických oddílů mládeže do Sedlčan…
Jan Mareš, redaktor: Dobrý večer. Tak my právě stojíme u tábořiště u Jezera balvanů. Jak vidíte za mnou, tak tady je ta přípravné práce v plném proudu. Seká se tu tráva na místě, na louce, kde budou zanedlouho stát už první stany pro děti. A ty přípravy ale letos začaly opravdu o něco dřív i tady. Já už tady mám vedle sebe hlavního vedoucího Vojtu Jelena. Vojto, jak vlastně – teď stojíme u kuchyně, u jídelny, tak co vlastně třeba zrovna tady v tom, co jste tady museli změnit, jak jste se museli přizpůsobit?

Celá reportáž zde: https://tn.nova.cz/clanek/tabory-brzy-odstartuji-deti-s-sebou-povezou-vic-veci-rezim-bude-prisnejsi.html
Zájem médií o tábory je velký, novináři se na nás pravidelně obrací s prosbou jet natáčet na tábor – zachytit atmosféru nebo v kontextu určitého aktuálního táborového tématu. Když nám dáte o svých táborech vědět, tak Vás rádi propojíme s médii…

V případě zájmu pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.