Tábory

Testování dětí na táborech

V úterý 8. června zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví ČR podmínky pro účast na letních táborech, obsahující překvapivou povinnost přetestování dětí na táboře po každých 7 dnech. Již od dubna jsme byli MZ ujišťováni, že se podmínky pro letní tábory zásadně nezmění. Informace o testování dětí před akcemi jsme obdrželi, povinnost opakování testů během táborů však nikdo nezmínil. Tato nová povinnost, ohlášená 3 týdny před začátkem prázdnin, by výrazně komplikovala organizaci tábora, proto jsme se proti ní ohradili. Spolu s Asociací dětské rekreace a Sdružením pracovníků domů dětí a mládeže ČR jsme ministerstvo zdravotnictví požádali o změnu.

Tématu následně dala prostor mnohá média, všem moc děkujeme za pomoc.  Rovněž děkujeme všem organizacím i osobám, které nám na cestě za změnou výrazně pomáhaly. Ve středu 9. 6. v ostrém projevu na téma přetestování na táborech vystoupil předseda Česká rada dětí a mládeže Aleš Sedláček před Výborem pro zdravotnictví v Poslanecké sněmovně ČR.

Reakce ministra Adam Vojtěch nastala obratem, večer 9. 6. Na svém twitterovém účtu zveřejnil svůj postoj:

„Vnímám debatu o testování v průběhu letních dětských táborů. Řešil jsem to dnes s hlavní hygieničkou a domluvili jsme se na mírném uvolnění. Pokud bude dítě před akcí otestováno metodou PCR, nebude se muset po 7 dnech přetestovat. U antigenních testů přetestování zachováme. Snažíme se organizátorům táborů maximálně vyjít vstříc, ale také zajistit ochranu zdraví dětí. Na tábory jezdí děti z různých regionů, kde je rozdílná incidence nákazy. Opatrnost je potřeba i z důvodu inkubační doby onemocnění. Vím, že je to komplikace, ale tady jde o zdraví.“

Následně Ministerstvo zdravotnictví podmínky pro testování lehce upravilo. Takže:

  • Pokud dítě před táborem absolvuje PCR test, nebude muset být v průběhu tábora přetestováno.
  • V případě antigenních testů bude přetestování na táboře nutné.
  • Test může být, jako v jiných situacích, nahrazen odstupem 22 dnů od prvního očkování nebo nejvýše 180 dny od průkazně prodělané nákazy covid-19.

 

Všimli si nás

191 výstupů za tento týden na téma táborů se objevuje v monitoringu ČRDM. Když k tomu připočteme jistě nemálo mediálních zásahů, za kterými stojí skauti, tak můžeme směle říct, že jsme byli v médiích velice silní.

Na všechny výstupy zde prostor nemáme, tak aspoň jejich hlavní zdroj, ze kterého vzešly, ČTK.

8. 6. 2021/ČTK

Na táborech má být testování na covid každý týden, organizátoři žádají změnu

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/na-taborech-ma-byt-testovani-na-covid-kazdy-tyden-organizatori-zadaji-zmenu/2048709

9. 6. 2021/ČTK

Vojtěch: Děti po PCR testech se nebudou muset po týdnu tábora testovat znovu

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vojtech-deti-po-pcr-testech-se-nebudou-muset-po-tydnu-tabora-testovat-znovu/2049287

10. 6. 2021/ČTK

Mládežnické organizace uvítaly úpravu podmínek PCR testování pro tábory

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/mladeznicke-organizace-uvitaly-upravu-podminek-pcr-testovani-pro-tabory/2049712

Přidáváme aktuálně poslední rozhovor na táborové téma ze dne 10. 6.2021:

Jak v létě proběhnou dětské tábory, na co všechno se musí jejich organizátoři připravit a jak to bude s testováním dětí? Jak vypadá zákulisí vyjednávání o podmínkách pro tábory? I mnoho dalšího o kráse táboření… Na to vše odpovídal v půlhodinovém rozhovoru Aleš Sedláček, předseda Česká rada dětí a mládeže v pořadu Naše Česko na webu TV Nova – TN.CZ a TN LIVE.

Celý rozhovor

 

Důležité

ČRDM bude sjednávat nové pojistné smlouvy na další období (2022–2025)

Základ bude vycházet ze stávajících, vyzkoušených PS. Napadá Vás něco, co by se dalo zlepšit? Co Vám kupříkladu v pojištění pro práci s dětmi chybí? Máte nějaké připomínky ke stávajícím smlouvám? Napište nám, prosím, nejpozději do 13. 6. 2021 svůj námět do formuláře zde, abychom ho případně zkusili zapracovat v rámci nových pojistných smluv.

Děkujeme.

 

Adam ví

Mladí hasiči Robert a Jakub zachránili lidský život

Mladí hasiči Jakub Bureš (13) a Robert Lebeda (13) z SDH Cholupice se v takové situaci ocitli a díky jejich klidnému a uváženému rozhodnutí se jim podařilo zachránit život starší paní. Život přináší mnoho nečekaných okamžiků, ale pokud člověk zachová chladnou hlavu, je schopen obstát i v náročné situaci, kterou by nikdy nepředvídal.

Více

 

Nápady

VZPoura úrazům pro letní tábory – rezervujte si besedu

VZPoura úrazům je bezplatný edukační projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny pro letní tábory. Jedná se o projekt zaměřený na prevenci dětských úrazů, jenž je postavený na skutečných příbězích ambasadorů projektu, kteří jsou sami po úrazu upoutáni na invalidní vozík nebo se s následky těžkého zranění celoživotně potýkají.

Ambasadoři za Vámi rádi přijedou přímo na místo konání letního tábora a dětem neotřelou a interaktivní formou problematiku úrazů přiblíží. Upozorní je na konkrétní rizika a naučí je, jak jim předcházet. Zároveň se děti mohou těšit na celou řadu zábavných aktivit jako např. soutěž o dárky či prezentace adrenalinových sportů pro hendikepované. Na webových stránkách www.vzpoura-urazum.cz je možné si edukační setkání s našimi ambasadory objednat prostřednictvím jednoduchého formuláře.

 

Tábory

Nabídka volné táborové základny

Mimořádně se uvolnila táborová základna v Nesměni, na 1 běh.  Volný termín je 2. 7. – 16. 7. 2021. Popis základny a vybavení najdete na www.zalesakcb.cz nebo na https://kulturkontakt.cz/ v sekci letní tábory. Běžná cena pronájmu na 14 dní je 35 000 Kč, současná nabídka je 10 000 Kč. Informace Vám podá náčelník střediska Miroslav Mareš, mobil: 777 113 433, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Podněty

Výzva expertů vládě: Čeští žáci potřebují po pandemii účinnou první pomoc i dlouhodobá řešení

Alokace pro řešení dopadů covidu na české žáky v Národním plánu obnovy je podle expertů na vzdělávání nedostatečná, a navíc přijde až v roce 2022. Čeští žáci ovšem potřebují podporu okamžitě, jinak se problémy budou kumulovat. První pomoc, plánovaná na letní měsíce a na nový školní rok, je však poddimenzovaná a vláda dosud nepředstavila návazné systémové kroky. Autoři výzvy Domácí úkoly 2021 proto vyzývají k navýšení podpory a doporučují konkrétní navazující kroky.

Národní plán obnovy podceňuje přímou pomoc žákům

Národní plán obnovy (NPO) počítá s částkou 192 miliard korun, přičemž na vzdělávání je vyčleněno jen zhruba 18 miliard. Z prostředků určených na vzdělávání jdou na přímou kompenzaci dopadů koronavirových restrikcí celkově pouhé tři miliardy. Realizace této podpory bude navíc podle plánu rozložena až do roku 2025. Na doučování je ze zmíněných tří miliard vyčleněna jen třetina (čerpání předpokládáno až do roku 2023). Na komplexní podporu škol pak do roku 2025 poputují zbylé 2 miliardy, jejichž rozdělení se má řídit indexem socioekonomického znevýhodnění škol, ten však doposud není definován. Ministerstvo si podle expertů nechává otevřená vrátka – a pokud potřebný index nevytvoří, je možné, že bude peníze rozdělovat mnohem administrativně náročnější formou dotačních výzev.

Letošní plánovaná podpora je silně poddimenzovaná

Nad rámec prostředků z NPO má ministerstvo na letošní rok vyčleněno zhruba 530 milionů na kompenzace dopadů covidu na žáky. Z toho je na letní doučovací kempy vyčleněno 270 milionů, na které nově vláda navýšila podporu, aby uspokojila všechny dosavadní žadatele. Zbylých 250 milionů korun putuje na cílenou podporu některých škol pro adaptační pobyty, doučování a podobně. Zejména financování cílené podpory je však nedostatečné, neboť na něj dosáhne jen zlomek ze čtyř tisíc škol v České republice. Nebude tak možné pomoci všem zasaženým dětem, kterých je podle zpráv ČŠI až 100 tisíc a které po roce distančního vzdělávání, nebo dokonce zcela bez kontaktu se školou pomoc nutně potřebují.

Na duševní zdraví dětí se zapomnělo

Doučovací kempy a všeobecně dostupné doučování jsou efektivní první pomocí kompenzující negativní dopady dlouhé distanční výuky, zejména pak u žáků pocházejících ze znevýhodněného prostředí. Vládní podpůrná opatření ale úplně zapomínají na duševní zdraví dětí, které byly vytrženy z běžného sociálního života mezi přáteli. „Účast na doučovacím kempu, byť ten nebude jen o biflování znalostí, ale také o socializaci, není adekvátní kompenzací, natož dlouhodobým uchopením starosti o well-being dětí,” upozorňuje Klára Laurenčíková z České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání, jedné z autorských organizací výzvy Domácí úkoly 2021.

Při snahách kompenzovat negativní vliv covidu na děti a žáky se podle expertů primárně uvažuje v kontextu formálního vzdělávání a dopadů na znalosti. „Mimoškolní aktivity mají významný potenciál kompenzovat výchozí znevýhodňující sociálně-ekonomické podmínky dětí a mají zásadní pozitivní vliv na jejich duševní pohodu, ta je v procesu vzdělávání klíčová. Je proto zarážející, že vláda tento aspekt života dětí ve svých krocích vynechala,” komentuje přístup vlády Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže, jedné z autorských organizací výzvy Domácí úkoly 2021.

 

Adam ví

Víkend pro přírodu – veřejnost může pomáhat přírodě

Program Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Víkend pro přírodu se zdárně rozjel. Máte volný víkend nebo třeba jen všední odpoledne, rádi byste udělali dobrou věc, ale nevíte, kde se zapojit?

Více